Nasza technologia
Opracowana przez nas technologia produkcji proszkowych klejów do drewna zawiera trzy etapy technologiczne.
Pierwszy polega na syntezie płynnych kondensatów żywic odpowiedniego typu.
Dzięki przeprowadzeniu szeregu niezbędnych reakcji składających się na proces syntezy płynnego kondensatu jej produkt końcowy tworzy wodny roztwór żywicy określonego typu.
Reakcja kondensacji żywicy prowadzona jest w ten sposób by jej produkty pozostały rozpuszczalne w wodzie tworząc koloidalny roztwór bądź tworzyły w niej dyspersje. Tej charakterystyce odpowiadają spotykane na rynku płynne kleje/żywice mocznikowe.
Proces kondensacji zapoczątkowany w trakcie produkcji żywicy płynnej postępuje nieprzerwanie również w temperaturze pokojowej co powoduje iż żywice płynne posiadają ograniczoną do 1-3 miesięcy żywotność.
Ze względu na to, że w procesie suszenia rozpyłowego z płynnej żywicy zostaje usunięta woda będąca środowiskiem reakcji kondensacji, to przebieg tej reakcji chemicznej dokonującej się dzięki resztkowej wilgotności proszkowej żywicy zostaje ekstremalnie spowolniony. Stad żywotność naszych żywic proszkowych wynosi ok. 12 miesięcy.
Ta sama reakcja kondensacji wykorzystywana jest przy utwardzaniu klejów na bazie żywic mocznikowych gdy poprzez wprowadzenie do żywicy utwardzacza oraz poddanie ich działaniu wysokiej temperatury (podgrzewane prasy) przyspiesza się jej przebieg, a żywica twardnieje tworząc trójwymiarową, przestrzenną strukturę sieciową. Żywica mocznikowa jest duroplastem, więc reakcja jej utwardzenia jest reakcją nieodwracalną i po jej zakończeniu podniesienie temperatury nie prowadzi do mięknięcia masy żywicy jak przy klejach białych. Przy odpowiednim doborze żywicy i utwardzacza możliwe jest również utwardzenie żywicy w temperaturze pokojowej.
W ostatnim etapie technologicznym poprzez wprowadzenie wypełniaczy, utwardzaczy, modyfikatorów, dodatków regulujących reologie oraz mających wpływ na wysokość emisji formaldehydu powstają produkty końcowe czyli jednokomponentowe mieszanki klejowe, które w momencie użycia wymagają już tylko dodatku wody.
Praca z klejami proszkowymi marki Primakoll
Małe ilości kleju Primakoll najczęściej są rozrabiane w wiadrach przy użyciu prostych mieszadeł (mieszadło + wiertarka)
Od momentu wymieszania kleju Primakoll z wodą, następuje wyraźny postęp reakcji kondensacji charakteryzujący się powolnym lecz stałym wzrostem lepkości kleju. Proces ten określa czas przydatności kleju do użycia, po przekroczeniu którego nawet dodatek wody bądź szczelne zamknięcie pojemnika z klejem nie mogą odwrócić zmian chemicznych powodujących niezdatność jego użycia. Szybkość tej reakcji zależy głównie od temperatury masy kleju (otoczenia).
Orientacyjnie dla prawidłowego naniesienia kleju przyjmuje się:
- klejenie folii na płytach wiórowych: 40-80 g/m²
- klejenie forniru na płytach wiórowych: 100 – 150 g/m²
- klejenie sklejki: 150 - 250 g/ m²
Gotowy klej można nakładać ręcznie bądź maszynowo, jednak należy działać sprawnie, by zużyć przygotowana z wodą mieszankę przed zastygnięciem kleju w wiadrze.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty oraz zamówienia wybranego kleju mocznikowego.